İşkolik Misiniz?

Yeni yıl için aldığınız kararlarda sınıfta kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Aynı aldığınız diyet ve egzersiz kararları gibi…

Oysa kariyeriniz de formunu kaybediyor. Hatta ekonomik kriz ve tensikatlar yüzünden yerlerde sürünüyor. Bir spor kulübü takımdan oyuncu çıkarmayı düşündüğünde nasıl formdan düşen futbolcuları tercih ediyorsa, şirketler de öyle…

İşten çıkarmaların giderleri düşürmek için başvurulan ilk yöntemlerden biri olduğu bugünlerde işsiz kalmak istemiyorsanız, ya da zaten en son tensikatların mağdurlarından biriyseniz yeni yılda kariyerinizi forma sokmak için hedef belirlemenin zamanı geldi de geçiyor bile. İşte Career Hub adlı İK bloğunun yazarlarından Norine Dagliano’dan kariyerinizi forma sokacak bazı tavsiyeler…  İşkolik olmak üzere misiniz?

Eğer kariyerinizde değişikliğe gitmek istiyorsanız hedeflediğiniz pozisyonlar ile ilgili olanları okuyun. Çünkü işverenlerin ne tür adaylar aradıkları ya da iş dünyasının değişken ve rekabetçi dünyasında ayakta kalabilmenin yollarını öğrenmenin daha etkin bir yolu olabilir mi? İstenen özellikler arasından mesleklere göre olanlar ile değiştirebilir ve kişisel olmayanların altını çizin ve zaten sahip olduklarınızı eleyerek edinmek istediklerinizi not alın.

Ya da zaten üye olduğunuz bir dernek varsa daha aktif bir katılım gösterin. Bu tür oluşumlar sektörünüzdeki diğer profesyonellerle iletişim kurmanın ve sektörde olup bitenlerden haberdar olmanın en iyi yoludur.

En çok hangi beceri ve donanımların talep edildiğini belirleyin. Edinmek istediğiniz donanım ile ilgili internet üzerinden eğitim veren kurumlara başvurabileceğiniz gibi ev ya da işinize yakın eğitim merkezlerine de göz atabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız öğle tatillerinde ya da mesai saatleri sonrasında eğitim veren kurumları tercih edin. Mesleki kuruluşların da uzmanlık alanınız ile ilgili çoğu zaman ücretsiz ya da ucuz eğitim ve sertifika programları verebildiğini göz ardı etmeyin.

Böylelikle sektörünüzü ya da uzmanlık alanınızı etkileyen yeni zorluklar ve gelişmeler ile ilgili gündemi takip etmiş olursunuz. Bir yandan konu ile ilgili en iyi ve güncel bilgiyi edinirken diğer yandan meslektaşlarınız ile tartışacak yeni başlıklar bulmuş olursunuz.

Bu gibi ortamlarda eski tanıdıklarınızla kopan iletişiminizi yenileyebilir ya da ‘network’ünüzü genişletecek yeni kontaklarla tanışabilirsiniz. Yeni beceriler öğrenebilirsiniz. Her şey bir yana, kendinizi rutin ofis ortamından çıkmış ve bambaşka bir ortamda bulursunuz. Sadece bu bile taze bir enerji hissederek heveslenmenizi sağlayacak, sonrasında kariyeriniz için yapmak istedikleriniz konusunda sizi motive edecektir.

Aslında siz ya da bir iş arkadaşınız diğerlerinin daha başarılı olması için bildiklerini ve deneyimlerini paylaşmaya hevesli profesyoneller olabilirsiniz. Çevrenize bakın ve şirketiniz ya da çevrenizdeki fikir önderlerini belirleyin. Size akıl hocalığı yapıp yapamayacaklarını sorun. Eğer bir akıl hocasına ihtiyaç duymuyorsanız, ihtiyaç duyan birini bulun. Çünkü bildiklerinizi sınamanın, becerilerinizi pekiştirmenin daha az deneyimli birine akıl hocalığı yapmaktan daha etkin bir yolu yoktur.

Bu özgeçmişinizi güncellemekten ve güncel tutmaktan geçiyor. Bir başarı defteri tutun ve ne zaman işte bir problem çözseniz, bir iş sürecini iyileştirseniz, inisiyatif alsanız, proje yönetseniz, geliri artırsanız, ya da yöneticilerinizden resmi ya da gayri resmi bir aferin alsanız bunu bir kenara not edin. Meslektaş ya da müşterilerinizden kendilerine yardım etiğiniz için aldığınız e-posta mesajlarını silmeyin, hatta çıktısını alarak sertifika ve teşekkür belgelerinizi tuttuğunuz “şeref dosyasına” ekleyin. Bu size ne kadar değer verildiğinizi hatırlatacağı gibi özgeçmişinizi güncel tutmanıza da yarayacak.

Bunu yaparken de 7/24 e-posta ya da sesli mesajlarınıza ulaşabileceğiniz bir yerden ziyade kendinizi dinleyebileceğiniz ve enerjinize odaklanabileceğiniz bir yeri tercih edin. Çünkü dinlenmek ve istirahat etmek performansınızı her zaman en üst seviyede tutmanın ve işinize ya da şirketinize ne olursa olsun kariyeriniz boyunca iş gücünüzde güvenli bir yer temin etmenizi sağlar…

Kaynak: caferuj

Tags: iş adamı, iş dünyası, işkolik, kariyer, kariyer yapmak, manset, online iş, testler

Category: İş Dünyası, İş Hayatı Sorunlar


Kaynak

0 yorum:

Yorum Gönder

Etiketler

acı affetme Affetmek aile akıl Alglamada Anlatm Aramak ARINMA Aroma Astroloji Astrolojik Aynalar Bahar başkaları Bayram beden Beden dili Bedensiz BEREKET beyin Beyinde Beyni Beynin Beyniniz bilgi bilim bilimsel bilinci Bilincine bilinçaltı Bilmek birey Bitkisel bolluk BOLUK Burak cümle çekim dalga damla Davet Deerlerimizin degerli Deniz Depresyonun DERSLER Detoks Dikkat Dilek Disgrafi Disleksi düşünce Egoist egzersiz EGZERSZ ekmek eleştiri. öfke emsimizi enerji Enerjilerinin Epifiz Eruhunuzu evlilik evren fayda FAYDALANMAK FAYDALARI Felsefe fizik fiziksel Fregoli frekans garip GCJoseph Gcyle geçmiş Gelecek geliim gerçek GERDE gerilim Gidecek Gizemli gizli güven güzel harika Hasta hastalık Hastalklar Hayal Hayallerinizin hayat Hayata HAYIRLI Hikaye Hiperaktivite Hipnozu hissederim Holografik Hologram Hoşgörü hoşgörüsüzlük huzur huzurlu Illuminati ilâc ileti İletişim inanç insan insanlar Kabala Kadim kaos Karanlk kavga kelime Kelimeler Klasik korku Korkular KORUMA Korunma Kristaller kuantum Kuantum Fiziği kurallar Kyamet liste LKLERMZ madde Makbul MEKTUP Melek Merak Mevlana Mevlanann Mezar Mftolunun Moloküler mucize Mucizeleri MUTSUZ NAMASTE Nazar Nefret neşe Niyet ODAKLANMA Okuma Okyanus olacaksn olumlama olumlamas olumlu olumsuz para paralel Paranormal Patolojik Peeling Peinden pozitif POZTF Pratik PRATK PROGRAMLAMA Psikoloji psikolojik Quantum Düşünce Rahat RAHATSIZLIIMIZ refah Reformist Romantik ruh Ruhsal sağlık Sanat seniz sevgi sıkıntı sistem Sonsuz sorumsuzluk sorun sorunlar Stres Sufizm suyun şifa şükretme tabiat tedavi Tehlikeli teori Terapi tesadüf toplum Uymasn üzüntü zaman Zarar zeka zellikleri zenginlik zerine zihinsel