Kaygının Faydası Olabilir mi?

Kaygının Faydası Olabilir mi?

Kaygının öğrenci üzerindeki derecesi ve başarması amaçlanan görevin zorluk derecesi kaygının zararlı veya faydalı olmasını belirleyen temel etkendir. Öğrenilen konu öğrenci için basit ve kolay ise, yüksek olan kaygı derecesi bunun çabuk öğrenilmesini sağlayacaktır. Ancak öğrenilecek konu öğrenci için karmaşık ve zorsa o zaman var olan yüksek kaygı durumu onu olumsuz yönde etkileyecektir.


Kaygının öğrenci üzerindeki seviyesinin ne yönde olacağını etkileyecek olan önemli faktör öğrencinin başarı durumudur. Başarısız bir öğrenci için yüksek kaygıya neden olacak bir olay başarılı öğrenci için aynı etkiye sahip olmayabilecektir. Bu nedenle genel olarak aşırı kaygı ve az olan kaygı zararlıdır. İdeal olan orta seviyedeki kaygıdır.


Kaygının Faydası Olabilir mi? Orta seviyede yaşanan kaygı düzeyi öğrenciyi motive edecektir. Bu motivasyonda öğrenci de öğrenme düzeyini artıracaktır.


Kaygının Faydası Olabilir mi? Orta düzeyde kaygıya sahip olan öğrenci enerji dolu olacaktır. Hızlı ve kolay bir şekilde kararlar verebilecektir. Kendine güveni tam ve sakin bir kişidir.


Yüksek kaygı düzeyine sahip olan öğrencinin eli ayağı birbirine dolaşır, karar almaktan korkar, gerginlik artar, insanlar arası ilişkileri bozulur. Konsantrasyonu olumsuz yönde etkiler yanlış kararlar verebilir.
Düşük kaygı düzeyine sahip olan öğrenci her şeyi boş vermiştir. Derse karşı ilgi ve isteğini artıracak, ona motivasyon sağlayacak bir amaç ve beklentileri yoktur. İştahında artış veya azalmalar görülür.Yazar: Ahmet YILDIZ (iletisim@ahmetyildiz.com)

Bu konuya benzer "Kaygının Öğrenme Üzerindeki Etkisi" başlıklı makalemizde davranışlar, ders çalışma ve öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir. Okumanızı tavsiye ederiz..


Kaynak

0 yorum:

Yorum Gönder

Etiketler

acı affetme Affetmek aile akıl Alglamada Anlatm Aramak ARINMA Aroma Astroloji Astrolojik Aynalar Bahar başkaları Bayram beden Beden dili Bedensiz BEREKET beyin Beyinde Beyni Beynin Beyniniz bilgi bilim bilimsel bilinci Bilincine bilinçaltı Bilmek birey Bitkisel bolluk BOLUK Burak cümle çekim dalga damla Davet Deerlerimizin degerli Deniz Depresyonun DERSLER Detoks Dikkat Dilek Disgrafi Disleksi düşünce Egoist egzersiz EGZERSZ ekmek eleştiri. öfke emsimizi enerji Enerjilerinin Epifiz Eruhunuzu evlilik evren fayda FAYDALANMAK FAYDALARI Felsefe fizik fiziksel Fregoli frekans garip GCJoseph Gcyle geçmiş Gelecek geliim gerçek GERDE gerilim Gidecek Gizemli gizli güven güzel harika Hasta hastalık Hastalklar Hayal Hayallerinizin hayat Hayata HAYIRLI Hikaye Hiperaktivite Hipnozu hissederim Holografik Hologram Hoşgörü hoşgörüsüzlük huzur huzurlu Illuminati ilâc ileti İletişim inanç insan insanlar Kabala Kadim kaos Karanlk kavga kelime Kelimeler Klasik korku Korkular KORUMA Korunma Kristaller kuantum Kuantum Fiziği kurallar Kyamet liste LKLERMZ madde Makbul MEKTUP Melek Merak Mevlana Mevlanann Mezar Mftolunun Moloküler mucize Mucizeleri MUTSUZ NAMASTE Nazar Nefret neşe Niyet ODAKLANMA Okuma Okyanus olacaksn olumlama olumlamas olumlu olumsuz para paralel Paranormal Patolojik Peeling Peinden pozitif POZTF Pratik PRATK PROGRAMLAMA Psikoloji psikolojik Quantum Düşünce Rahat RAHATSIZLIIMIZ refah Reformist Romantik ruh Ruhsal sağlık Sanat seniz sevgi sıkıntı sistem Sonsuz sorumsuzluk sorun sorunlar Stres Sufizm suyun şifa şükretme tabiat tedavi Tehlikeli teori Terapi tesadüf toplum Uymasn üzüntü zaman Zarar zeka zellikleri zenginlik zerine zihinsel