Empati..!

Güneşin balık burcuna geçmesiyle fedakarlık ve vericiliğin, anlayış ve sezgilerimizin güçleneceği bir aya giriş yapıyoruz. Çarşamba balık burcunda gerçekleşecek olan yeni ay, yeni girişimlerde bulunmak için güzel bir süreçte olacağımızı gösteriyor. Duygularımızı güçlü bir şekilde ifade edeceğimiz bu ay, duygusal anlamda bekleğimiz destekleri almamızda mümkün olacaktır.

Empati, bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.

-          Kendini karşındaki kişinin yerine koy.

-          Olaylara onun bakış açısıyla bak.

-          Kişinin duygu ve düşüncelerini anlamaya çalış.

-          Hisset ve bu durumu karşındakine ilet. Evet bu sürece “empati” adı veriliyor.

Göğsü kınalı bir serçe varmış. Gök gürlediği zaman tir,tir titreyerek yere yatar, gök yıkılmasın diye de ayaklarını havaya kaldırırmış Bir yandan da “korkumdan kırk kantar yağım eridi” dermiş. Bir gün biri demiş ki sen kendin beş dirhem gelmesin nerden oluyor da 40 kantar ediyorsun? Bunun üzerine serçe şu cevabı vermiş; herkesin kendine göre dirhemi kantarı var siz ne anlarsınız). Masalda verilmek istenen cevap şudur;
her insanın hatta her canlının olaylara kendine özgü bakış açısı vardır. Dışardan baktığımızda bunu göremeyiz ve bu yüzdende onu bazı davranışlarına anlam veremeyiz. Kendimizi karşıdakinin yerine koyup olaylara onun gözüyle bakabilirsek ancak bu durumda onun duygularını ve düşüncelerini anlamamız dolayısıyla da davranışlarına anlam vermemiz mümkün olur.

Bir insana sempati duymak demek o insanın sahip olduğu duygu ve düşüncelerin aynısına sahip olmak demektir. Karşımızdaki kişiye sempati duyuyorsak onunla birlikte acı çekeriz yada seviniriz. Empati kurduğumuzda ise karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini anlamak esastır. Kendimizi sempati kurduğumuz kişinin yerine koymamız ve onu anlamamız şart değildir, sempatide yandaş olmak esastır. Empati kurduğumuzda ise karşımızdaki kişiye aynı duyguları ve görüşleri paylaşmamız gerekmez, sadece onun duygularını ve düşüncelerini anlamaya çalışırız. Bir insanı anlamak başka şeydir, ona hak vermek başka şey. Empatide anlamak, sempatide ise anlamış olalım yada olmayalım karşımızdakine hak vermek söz konusudur.

Derin duyguları anlayanlar: ( empati kuran kişi,kendisini empati kurduğu kişinin yerine koyarak onun açıkça ifade ettiği yada etmediği tüm duygularını ve onlara eşlik eden düşüncelerini fark eder ve bu durumu ona ifade eder)
Keyifli huzurlu ve sağlıklı bir ay dileğiyle ..


Kaynak

0 yorum:

Yorum Gönder

Etiketler

acı affetme Affetmek aile akıl Alglamada Anlatm Aramak ARINMA Aroma Astroloji Astrolojik Aynalar Bahar başkaları Bayram beden Beden dili Bedensiz BEREKET beyin Beyinde Beyni Beynin Beyniniz bilgi bilim bilimsel bilinci Bilincine bilinçaltı Bilmek birey Bitkisel bolluk BOLUK Burak cümle çekim dalga damla Davet Deerlerimizin degerli Deniz Depresyonun DERSLER Detoks Dikkat Dilek Disgrafi Disleksi düşünce Egoist egzersiz EGZERSZ ekmek eleştiri. öfke emsimizi enerji Enerjilerinin Epifiz Eruhunuzu evlilik evren fayda FAYDALANMAK FAYDALARI Felsefe fizik fiziksel Fregoli frekans garip GCJoseph Gcyle geçmiş Gelecek geliim gerçek GERDE gerilim Gidecek Gizemli gizli güven güzel harika Hasta hastalık Hastalklar Hayal Hayallerinizin hayat Hayata HAYIRLI Hikaye Hiperaktivite Hipnozu hissederim Holografik Hologram Hoşgörü hoşgörüsüzlük huzur huzurlu Illuminati ilâc ileti İletişim inanç insan insanlar Kabala Kadim kaos Karanlk kavga kelime Kelimeler Klasik korku Korkular KORUMA Korunma Kristaller kuantum Kuantum Fiziği kurallar Kyamet liste LKLERMZ madde Makbul MEKTUP Melek Merak Mevlana Mevlanann Mezar Mftolunun Moloküler mucize Mucizeleri MUTSUZ NAMASTE Nazar Nefret neşe Niyet ODAKLANMA Okuma Okyanus olacaksn olumlama olumlamas olumlu olumsuz para paralel Paranormal Patolojik Peeling Peinden pozitif POZTF Pratik PRATK PROGRAMLAMA Psikoloji psikolojik Quantum Düşünce Rahat RAHATSIZLIIMIZ refah Reformist Romantik ruh Ruhsal sağlık Sanat seniz sevgi sıkıntı sistem Sonsuz sorumsuzluk sorun sorunlar Stres Sufizm suyun şifa şükretme tabiat tedavi Tehlikeli teori Terapi tesadüf toplum Uymasn üzüntü zaman Zarar zeka zellikleri zenginlik zerine zihinsel